Dom i ogród

Altana w ogrodzie

Nie da się ukryć, że Polacy przenoszą swoje życie towarzyskie do ogródków i ogrodów. Zjawisko to jest szczególnie nasilone w okresie letnim, gdy wysokie temperatury sprzyjają wychodzeniu na świeże powietrze, a to z kolei skłania do poszukiwań najlepszych miejsc odpoczynku.

Właściwie miejsce wypoczynku

Wielu z nas chcąc rekreacyjnie spędzić wolny czas w ogrodzie po krótkim czasie szuka schronienia przed silnym słońcem i wysoką temperaturą. Chcąc odpocząć naturalną reakcją jest kierowanie swoich kroków do zacienionego miejsca. W tym celu idealnie nadaje się altana ogrodowa, która posiada szereg atrakcyjnych, wypoczynkowych cech.

Czym jest altanka ogrodowa?

Jest to prosta budowla, najczęściej wykonana z drewna, o charakterze otwartym, która zawsze posiada dach, a opcjonalnie również podłogę i ścianki lub osłony, których celem jest ochrona przed wiatrem.
Jakie funkcje może pełnić w ogrodzie altana? Przede wszystkim rekreacyjną. Dzięki swojemu charakterowi i cechą szczególnym, daję domownikom doskonałe schronienie przed deszczem, agresywnym słońcem, ale także silnym wiatrem. Wykonana najczęściej z drewna, stanowi niejednokrotnie niezwykle estetyczną formę dodatku do ogrodu, która oprócz wyszczególnionych walorów użytkowych, w znacznym stopniu podnosi atrakcyjność ogrodu i sprawia, że wypoczynek w nim staje się jeszcze bardziej przyjemnym doświadczeniem.

Inne funkcje altanek ogrodowych

Oprócz aspektów czysto wypoczynkowych, altany ogrodowe mogą pełnić dodatkowo również inne funkcje. Przez bardzo wielu właścicieli bardzo chętnie wykorzystywane są jako składzik na narzędzia ogrodowe, które mogą być przechowywane w bardzo estetycznej altance, zamiast w szpecącym otoczenie blaszanym składziku.

Innym sposobem na wykorzystanie altanki jest przechowywanie w niej zabawek ogrodowych i sprzętu sportowego np. rowerów. Co prawda jest to funkcja mogąca być realizowana jedynie w okresie letnim, ponieważ altanka jest budowlą otwartą, lecz nawet mimo to, zapewnia to znaczną wygodę podczas zachowywania porządku w ogrodzie.